GARŚĆ WIEDZY

Co to jest i jak działa granitor? Jak zrobić granitę?   

Granitory w gastronomii doceniane są szczególnie w sezonie letnim we wszystkich lokalach  i punktach mobilnych, serwujących orzeźwiające, mrożone napoje dla spragnionych turystów i klientów. Urządzenie w łatwy sposób przygotowuje i schładza GRANITY (z angielskiego Slush) najczęściej na bazie syropów owocowych i wody lub gotowych mieszanek. Co ciekawe Granita sięga tradycyji sycylijskiego deseru. Oryginalnie sporządzana jest z wody, soku z cytryny i cukru. Charakteryzuje się wyczuwalnymi grudkami lodu, w odróżnieniu od sorbetu ma ziarnistą strukturę napoju. Ponadto w granitorze możemy sporządzić pyszne sorbetto (mrożony jogurt przypominający sheak-a). Ciekawą propozycje stanowią napoje alkoholowe takie jak Pina Colada, Margarita, Daiquiri czy inne koktaile. W zależności od gęstości gotowego produktu serwowany jest ze słomką lub łyżeczką. 

Przykładowe przepisy na granitę:  

Granity możemy przygotowywać na kilka sposobów.

1. Pierwszym ze sposobów jest skorzystanie z gotowych koncentratów w proszku lub płynie. Koncentraty są bardzo łatwe w użyciu i przy zachowaniu tej samej receptury zapewniają zawsze powtarzalność produktu.
Przykładem takich granit są Koncentraty w proszku firmy MultiIce. Firma proponuje bardzo duży wybór smaków od klasycznej granity jabłkowej, cytrynowo-limonkowej, malinowej, brzoskwiniowej, jagodowej po smaki bardziej nawiązujące do popularnych napoi takich jak Cola i energeryki.

Koncentraty w proszku do granit

Podstawowa receptura to 1kg proszku na 6l wody.
Cena proszku do granit wynosi od 15 do 19 zł/kg

2. Drugim sposobem jest przygotowanie granity na bazie specjalnego proszku do lodów, którego używa się w produkcji sorbetów. Taki sposób przygotowania bazy granity umożliwia tworzenie indywidualnych smaków z zastosowanie np. Puree owocowych MONIN. Podstawowa receptura na przygotowanie bazy granity to:

3,6l wody  +  100g Bazy FUIT 50F PERNIGOTTI  +  300g cukru 

Całość mieszamy i zalewamy nasze urządzenie. Dalej postępujemy zgodnie z Instrukcją obsługi granitowa.

Bazę granity możemy traktować jako wariant do wyboru dalszego smaku granity przez klienta. Napełniamy kubek zmrożonym napojem, a następnie klient wybiera smak Puree owocowego, jakie chce dodać. Doskonale sprawdzają się Puree MONIN, które są mocno skoncentrowane i bardzo owocowe. Zachowują swoja naturalność, dzięki m.in. zawartości naturalnych pesteczek owoców w Puree kiwi i jagodowym.

Na kubek bazy granitowej rekomenduje się 15ml Puree
Cena bazy FRUIT Pernigotti to ok. 100 zł/kg, a 1l Puree owocowego MONIN to koszt ok. 51 złNa kubek bazy granitowej rekomenduje się 15ml Puree

Rada naszego Eksperta „ Zalewając maszynę pierwszy raz mieszanką, należy obserwować jak zachowuje się granita, aby jej nie przemrozić. W zależności od ustawień na urządzeniu dostosować parametry. Mocne przemrożenie i zbrylenie granity, może grozić uszkodzeniem maszyny”

Rodzaje granitorów

Granitor może być jedno lub kilku komorowy. Pojemność zbiorników wynosi najczęściej od 6 do 12L. Wybór wielkości uzależniony powinien być od lokalizacji punktu gastronomicznego i natężenia ruchu jakiego się spodziewamy. Mniejsze granitory – jedno lub dwukomorowe łatwiejsze są do przenoszenia, w przypadku gdy planujemy zmianę lokalizacji ze stacjonarnej na mobilne stoisko np. w samochodzie typu Food Truck.

W wielu granitorach istnieją funkcje: ·        

Regulacji wielkości i gęstości (grubości) mieszanego produktu ·         Ustawienia temperatury w zależności od rodzaju napoju, jaki chcemy serwować o    od +2oC do +8oC chłodne napoje; o    -5oC do -2oC zmrożone napoje
Niezależnej pracy każdego ze zbiorników z osobna  

Cena urządzenia, w zależności od wielkości oscyluje w granicach od 5 do 10 tysięcy złotych brutto.

Gdzie możemy wykorzystać Granitor?

· Lodziarnie i cukiernie
·  Restauracje
· Stoiska mobilne
·  Punkty franchisingowe
·  Kina, salony gier i zabaw
·  Parki rozrywki
·  Punkty typu fast food i snack bar

Sprzedaż orzeźwiających napojów lodowych, daje duże zyski, szczególnie w bardzo ruchliwych dużych kurortach turystycznych, zwłaszcza nadmorskich